Koostisained, mida vältida kosmeetikatoodetes

[intro]Kuidas valida vähem ohtlikke aineid sisaldavaid kosmeetikatooteid? Oleme välja toonud levinumad koostisained, mida võiks kosmeetikatoodetes vältida. Mõnel koostisainel võib olla ärritav või allergeenne mõju või võib olla tegemist hormoonsüsteemi kahjustajaga. Kui kahjulike ainetega puututakse kokku regulaarselt, näiteks nahale kantavate kosmeetikatoodete kasutamise kaudu, võivad need ained organismi imenduda. Mida rohkem kemikaale imendub, seda tõenäolisemalt avaldavad need mõju meie tervisele. Seetõttu on mõistlik vähendada kokkupuudet kahjulike kemikaalidega.[/intro]

Sünteetilised säilitusained
Parabeenid, fenoksüetanool, kloorheksidiin, formalaldehüüdi vabastavad ained (DMDM hüdantoiin, imidasolidinüül uurea, diasolidinüül uurea), metüülkloroisotiasolinoon

Kasutatakse šampoonides, palsamites, dušigeelides, näo- ja kehapiimades, et parendada toote säilivusaega. Põhjustavad allergiaid, nahaärritust, võivad kahjustada hormoonsüsteemi talitlust.  

Lõhnaained (Fragrance)

Amüültsinnamaal, tsinnamaal, heksüültsinnamaal, limoneen, linalool, tsitraal, bensüülalkohol jt.
Leidub peaaegu kõigis kosmeetikatoodetes – näopesu vahendid, niisutavad kreemid, dušigeelid, kehapiim, juuksehooldusvahendid ja deodorandid. Paljud lõhnaained võivad tekitada nahaärritusi,  allergiaid ja ülitundlikkust,  mõjutada kesknärvisüsteemi ja  häirida metabolismi ning  hormoonide tööd. Võivad tekitada peavalu.

Sulfaadid (pindaktiivsed pesuained)
Ammooniumlaurüülsulfaat (ALS), ammooniumlaurüüleetersulfaat (ALES), naatriumlaurüülsulfaat (SLS) ja naatriumlaurüüleetersulfaat (SLES)
Leidub šampoonides, dušigeelides, näo- ja nahapuhastusvahendites vahuainena, et parandada toodete pesuomadusi. Ärritavad ja kuivatavad nahka ja limaskesti, võivad põhjustada  allergilisi reaktsioone, naha ja juuste kuivust, kiiresti rasvuvat peanahka, kõõma ning juuste väljalangemist karvanääpsu kahjustumise tagajärjel.

Silikoonid
Dimetikoon,  tsüklometikoon, difenüüldimetikoon
Kasutatakse šampoonides, palsamites, niisutavates kreemides neile niisutavate omaduste andmiseks ja  viskoossuse tõstmiseks, juuksehooldusvahendites, et anda juustele sära.  Tekitavad nahale ja juuksekarvale tiheda kihi, mis ei lase hingata ega jääkaineid väljutada,  põhjustavad naha või juuste haprust ja kuivust, kõõma. Kui neid aineid sisaldavaid tooteid palju kasutada, võivad nad koguneda maksa ja lümfisõlmedesse.

UV-filtrid

Oksübensoon (bensofenoon-3), oktüül metoksütsinnamaat, 3-bensülideen kamper, 4-metüülbensülideen kamper
Keemilised filtrid, mis kaitsevad UV-kiirguse eest. Leidub päiksekaitsevahendites, huulepalsamites, niisutavates kreemides ja vananemisvastastes toodetes. Kahjustavad hormoonsüsteemi ning võivad soodustada vähkkasvajasse haigestumist, kuhjuvad kudedesse.