Mõnikord mõtleme isegi, millega asendada üht või teist ohtlikke aineid sisaldavat toodet. Palusime oma sõpradel panna kirja, kuidas nemad oma kodud puhtaks saavad. Valik vastuseid on pandud siia kirja.


 

Köögis

Anu P: Külmkappi hoian värskena ja hea lõhnaga, pannes kappi pooliku sidruni. Samamoodi puhastan mikrolaineahju: sidrun kaussi veega ja masin käima, toimib ideaalselt.

Kersti O: Puidust lõikelaua saab puhtaks ja lõhnavabaks, kui sellele pisut soola raputada ja seejärel pooliku sidruniga üle nühkida. Korralikult jooksva vee all loputada ja lõikelaud nagu uus.

Ethel A: Õunaäädika ja sidruni seguga puhastan elektriahju.

Triinu J: Kui kraanikausist ei taha vesi hästi alla minna, siis pudistan sisse niipalju soodat kui saan, valan peale sortsu äädikat, naudime möllu ning loputame keeva veega – ei mingeid torusiile!

Kristi M: Kruusid ja termosed saan puhtaks parkunud teest äädikalahusega.

Ülle K: Kui roostevaba kraanikausi ümbrusse koguneb veesetet, kallan äädikat, lasen natuke seista ja siis lapi ning veega puhtaks – ei mingit cillitbangi…
Samuti ka veekeedukannu puhastamine: lasen kannus äädikavee keema ja masin nagu uus.

Tiiu L: Kuna äädikas mulle juba lõhna pärast ei meeldi, siis kasutan rohkelt söögisoodat. Külmikule puhastuse tegemiseks pane käsna peale söögisoodat ja tõmba üle kõik pinnad, k.a. tihendiliistude vahed. Lõpuks käia kõik veel puhta lapiga üle.
Kui soovin pliidilt kõrbema läinud kohad eemaldada, siis teen söögisoodast veega paksu pasta ja määrin selle probleemsetele kohtadele ning lasen 4-6 h seista. Siis saab koledad plekid kergesti hõõrudes eemaldada. Soodaga saab imelihtsalt eemaldada ka tasside sisepinnale tekkinud teeplekid.

Ülle K: Kui roostevaba kraanikausi ümbrusse koguneb veesetet, kallan äädikat, lasen natuke seista ja siis lapi ning veega puhtaks – ei mingit cillitbangi…

Miret R:  Samamoodi kui teistelgi – äädikas, söögisooda, vahel sidrunit. Nendest saab hea küürimispasta, lõhnaeemaldajat jne. Üks lihtne nipp on mul see, et ma ei pese kõiki nõusid alati vahendiga, pole ju vaja. Kui on kergelt määrdunud ja ei ole rasvane, siis ma ei kasuta keemiat üldse.

Eneli A: Kuna äädika lõhn ja ka maitse mulle väga ei meeldi, siis veekeedukannu puhastamiseks kasutan sidrunit ja soovitan ka teistel seda kasutada. Kui vaja keedan mitu korda läbi. Saab ka meeldiva lõhna koju.

Kadri H: Veekeetja puhastamine on samuti kiire ja tõhus sidrunhappega, piisab vaid ühest loputuskorrast, erinevalt äädikast.

Kerli K: Coca-Colaga saab samuti katlakivist puhtaks veekannu. Valad coca colat kannu ja lased keema.

Margit P: Külmkapist saab ebameeldivast lõhnast lahti kohvipuru.

Nele S: Topsike soodat külmikus imab ebameeldivad lõhnad endasse.

Vannitoas

Maile R: WC-poti saab hästi puhtaks, kui teha soodast ja veest pisut paksem pasta, lasta sel natuke potis seista ja siis karedama svammiga puhtaks hõõruda.

Mari-Helene K:  WC-puhastaja valmistamiseks võtan 100-150 ml äädikat, sinna sooda sisse. Vahutab lahedalt, see on lisaboonus. Valan mööda seinu alla. Poole tunni pärast keev vesi peale.

Kaarin K: Kuuma vee ja sortsu äädikaga saab katlakivist puhtaks segisti otsa (vastavalt vajadusele leotada), samuti veekeedukannu (sorts äädikat keeduvette ja pärast puhta veega paar korda lisaks üle keeta). Väidetavalt aitab sorts äädikat efektiivsemalt maha pesta vuugitäitejääke nt põranda plaatimisel või ka nt vastlaotud tellismüüri (nt ahju) kuivamise järel kivi pinnalt soolajälgi.

Kadri H: Sidrunhappega saab puhtaks kõik tualetid ja vannitoad! Eriti hästi puhastab see kroomitud pindu.

Anna-Liisa K: Minu lemmikud on kraanikausi ummistusest sooda+äädika kasutamisel tekkiva reaktsiooniga vabanemine ja WC-s õhuvärskendaja asemel tikkude või eeterliku õli kasutamine.

Riietele

Piret S: Riietelt triikraua külge sulanud kumm/plastik tuleb hästi maha, kui raputada soola sidruniviilu peale ja siis sellega triikrauda hõõruda. Pärast tuleb sool korralikult maha pühkida.

Ann L: Kõiksugu kleepsude liimijäägid ja muudki kleepuvad kohad saab puhtaks õliga.

Katrin P: Äädikas on muuseas ka ideaalne mustikaplekkide eemaldaja riietelt. Ma olen kümneid laste särke päästnud sellega – äädikas plekile ja kohe masinasse pessu.

Susanna M: Pesu pesemisel lisan pesule mingit head eeterlikku õli, siis riietel ja kodul hea aroom, sest pesupähklid ise muidu väga neutraalsed.

Nele S: Pesuloputusvahendi asemel panen pesumasina loputusaine sahtlisse törtsu äädikat ning pesud jäävad ka toas kuivades pehmed.

Muu

Krista T: Sooda ja äädikas töötavad hästi ka niiskena hallitama läinud auto sisepindade puhastamisel.

Nele S: Kõige sagedamini kasutatav “keemiavaba” puhastusvahend meie majas on mikrofiiberlapid. Nii aknad kui muud pinnad saab vee ja lapiga kenasti puhtaks. Ja pesuloputusvahendi asemel panen pesumasina loputusaine sahtlisse törtsu äädikat ning pesud jäävad ka toas kuivades pehmed. Ja topsike soodat külmikus imab ebameeldivad lõhnad endasse.

Heleri U:
Vanaema tarkus on jalavanni veele törts äädikat lisada, see võtab surnud naha hästi lahti, pimsskiviga veel kergelt üle ja jalad on nagu beebil.
(Musta)hallituse vastu aitab, kui pritsida äädikaga (1:3 veega suhe) hallitus üle, lasta nt öö seista ja järgmisel päeval, et efekt oleks eriti kindel- sooda pastaga (soodat nii palju vee sisse, et tekiks pasta taoline mass) üle hõõruda. Äädikas juba tapab hallituse ära, aga soodaga saab veel ilusti puhtaks ka ja tagasi ei tule.

Kui ka Sina soovid meiega oma lemmik “keemiavaba” puhastusvahendi retsepti või mõnd muud kavalat koristusnippi jagada, siis kirjuta meile: info@bef.ee