Kas sa kohtled oma keha hästi?

Kosmeetikatooted on meie igapäevaelu lahutamatu osa. On oluline, et tooted oleksid igapäevaseks kasutamiseks ohutud, kuna need puutuvad vahetult kokku meie naha ja limaskestaga ning mõned koostisained võivad tungida läbi naha meie organismi. Mõned tooted on kasutusel sprei või aerosooli kujul ning võivad organismi sattuda ka sissehingamisel.

Koostisainetel võib olla ärritav või allergeenne (nt triklosaan, parfüüm) mõju või võib olla tegemist hormoonsüsteemi kahjustajaga (nt parabeen, bensofenoon-3). Hormoonsüsteemi ehk endokriini kahjustajad on sellised kemikaalid, mis mõjutavad hormoonsüsteemi ning võivad põhjustada kasvajaid, viljakusprobleeme, sünnidefekte ja muid arenguhäireid või olla kantserogeensed.

Kui kahjulike ainetega puututakse kokku regulaarselt, näiteks nahale kantavate kosmeetikatoodete kasutamise kaudu, võivad need ained organismi imenduda. Mida rohkem kemikaale imendub, seda tõenäolisemalt avaldavad need mõju meie tervisele. Seetõttu on mõistlik vähendada kokkupuudet kahjulike kemikaalidega, näiteks nendega, mis sisalduvad kosmeetikatoodetes.

Juuste ja keha hooldamiseks ning puhastamiseks on olemas hulgaliselt tooteid. Enamik kosmeetika koostisaineid on pakendile märgitud tehniliste nimetustega, mistõttu ei ole ohutumaid aineid sisaldavad tooted kohe äratuntavad. Sildid on sageli raskesti loetavad ja võivad tarbijat segadusse ajada.

Mõju meie tervisele

Igapäevaselt nahale kantavate kosmeetikatoodete kaudu puutuvad mehed, naised ja lapsed regulaarselt kokku kahjulike ainetega. Mõnel koostisainel võib olla ärritav või allergeenne mõju või võib olla tegemist hormoonsüsteemi kahjustajaga. Punane, villiline ja sügelev nahk võivad olla esimesed märgid sellest, et kosmeetika koostisainete suhtes on tekkinud allergiline reaktsioon. Tervisemurede ennetamiseks tuleks tundlikel inimestel eelkõige vältida selliseid potentsiaalseid allergeene nagu lõhnaained, säilitusained ja värvained.

Iga päev puutume kokku ja kasutame väga palju erinevaid kosmeetikatooteid.

Päikesekaitsetooted:

Päikesekaitsetooted kaitsevad UV-kiirguse eest, mis võib põhjustada nahavähki. Päikesekaitsekreemides vastutavad selle kaitse eest keemilised filtrid ja mineraalpigmendid. Mõned keemilised filtrid nagu bensofenoon-3 (oksübensoon) võivad kahjustada hormoonsüsteemi ja koguneda organismi. Ettevaatlik tasub olla titaandioksiidi või tsinkoksiidi sisaldava mineraalse UV-kaitsega juhul, kui need ained on tootes nanoosakestena.


Šampoonid ja vannilisandid:

Igapäevane dušš ja kauakestvad vahuvannid võivad tundlikku nahka kuivatada ja ärritada. Üks selle peamisi põhjuseid on pindaktiivsed ained, näiteks naatriumlaurüülsulfaat. Samuti on teatud säilitusained ja lõhnaained potentsiaalselt allergeensed, hormonaalse mõjuga või kantserogeensed.



Emulsioonid, kreemid ja õlid:

Nahahooldustooted võivad sageli sisaldada sünteetilisi mineraalõlisid, mis võivad organismi koguneda ja tervist kahjustada. Probleemsed on ka allergeensed lõhnaained. Säilitusained nagu näiteks parabeenid võivad kahjustada hormoonsüsteemi. Paljud päevakreemid peaksid justkui kaitsma nahka UV-kiirguse kahjuliku mõju eest, kuid mõned neist UV-filtritest võivad koguneda organismi ning kahjustada ka hormoonsüsteemi (vt nõuandeid päikesekaitsekreemi kohta).

Hambapasta ja suuvesi:

Hambapasta sisaldab mehaanilisi abrasiivaineid ja pindaktiivseid aineid, lõhnaaineid, maitseaineid, magusaineid ja säilitusaineid ning samuti fluoriidi, mis väidetavalt hoiab ära hambaauke. Hambakatu ärahoidmiseks kasutatakse antibakteriaalseid aineid, kuid see potentsiaalselt positiivne mõju võib olla seotud kokkupuutega selliste potentsiaalselt kahjulike ainetega nagu triklosaan või kloroheksidiin, mida kasutatakse kõige sagedamini. Ka suuvesi võib sisaldada antibakteriaalseid aineid. Alternatiivse võimalusena võib suud loputada lihtsalt leige soolaveega.


Deodorandid ja parfüümid:

Deodorandid, mis võitlevad halba kehalõhna tekitavate bakterite vastu, võivad sisaldada selliseid säilitusaineid nagu formaldehüüdid või formaldehüüdi vabastavad ained ja alkohol. Alkohol võib tundlikku nahka ärritada ja kuivatada ning mõned lõhna varjavad lõhnaained on allergeensed. Muskuseühendid on püsivad, s.t need võivad koguneda keskkonda ja organismi. Lõhnaained ja parfüümid võivad sisaldada sisesekretsioonisüsteemi kahjustavaid ftalaate, mida kasutatakse denaturantidena ja mida ei pea sildile märkima.



Ökojuuksurid

TALLINNAS:

Eve Allandi Ilusalong

Pärnu mnt. 21

2. korrus

Tel 626 6414


TARTUS:

Juuksestuudio

Staadioni 67

Tel 581 49 351

www.juuksestuudio.ee 

Eve Allandi kasutab looduslikke juuksevärve