Kas teie valitud kosmeetikatooted on lapsele ohutud?

Paljud beebikosmeetika tooted võivad sisaldada koostisosi, millel on ärritav või allergeenne mõju ning mis arvatakse olevat vähkitekitavad või hormoonsüsteemi kahjustavad. Lapsed on toksiliste kemikaalidega kokkupuute suhtes märksa tundlikumad kui täiskasvanud. Kuna neil on kehakaaluga võrreldes suurem nahapind, suurem hingamismaht ja kiirem ainevahetus, jõuab nende kehasse rohkem toksilisi aineid kui täiskasvanu omasse. Nende immuunsüsteem ja närvisüsteem alles arenevad ning organismi süsteemid mürkidest vabanemiseks ei funktsioneeri veel täielikult.

Peale selle on väikelapse nahk täiskasvanu omast oluliselt õhem ning naha kaitsefunktsioon ei ole täielikult välja arenenud. Seetõttu imenduvad kemikaalid laste organismi kiiremini ja kaovad nende organismist aeglasemalt ning nende elunditel ja immuunsüsteemil on keemilise toime vastu vähem kaitsemehhanisme. Eriti vastuvõtlikud on lapsed hormoonsüsteemi  kahjustajatele, kuna need häirivad keha üldist arengut.

Hormoonsüsteemi kahjustajad on sellised kemikaalid, mis häirivad hormoonsüsteemi (ehk endokriinsüsteemi) ja võivad põhjustada kasvajaid, viljakusprobleeme, sünnidefekte ja muid arenguhäireid. Kui kahjulike ainetega puututakse kokku regulaarselt, näiteks nahale kantavate kosmeetikatoodete kasutamise kaudu, võivad need ained organismi imenduda. Mida rohkem kemikaale organismi imendub, seda tõenäolisemalt avaldavad need mõju meie tervisele. Seetõttu on mõistlik vähendada kokkupuudet kahjulike kemikaalidega, mis võivad sisalduda kosmeetikatoodetes.

Ehkki enamik kosmeetikatoote koostisaineid on pakendile märgitud nende tehniliste INCI nimetustega (INCI – kosmeetikatoodete koostisainete rahvusvaheline nomenklatuur), on need tehnilised nimetused paljude jaoks endiselt arusaamatud.


Mõju laste tervisele

Lapsed puutuvad erinevate allikate kaudu kokku paljude ohtlike kemikaalidega – mitte ainult nahahooldustoodete ja mänguasjade vahendusel, vaid ka igapäevaste toodete kaudu nagu näiteks rõivad, toit või mööbel.

Beebikosmeetikatood (n. šampoonid, vannilisandid, hambapasta, erinevad õlid, kreemid ja päiksekaitsekreemid, sh. ka mähkmed ja niisked salvrätid) sisaldavad kahjuks siiamaani ohtlikke kemikaale. Täpsemalt nendes toodetes sisalduda võivatest kemikaalidest saate lugeda meie infoteatmikust.

Kõigi kosmeetikatoodete, sealhulgas beebikosmeetika puhul kehtib Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrus EÜ/1223/2009 kosmeetikatoodete kohta, mis reguleerib, millised koostisained on kosmeetikatoodetes keelatud/lubatud ja millises kontsentratsioonis, ning kuidas need peavad olema toote sildil märgitud. Kõik kosmeetikatoodete koostisained peavad olema tootel märgitud (INCI nimetused).

On 26 allergeenset lõhnaainet, mis peavad olema sildil märgitud tehnilise nimetusega (vt allergeensed lõhnaained). Kõik muud lõhnaained kuuluvad üldmõiste ’lõhnaaine’, ’parfüüm’ või ’aroomiaine’ alla. Nanokoostisainete märkimise kohustus kehtib alates 2013. a juulist. Nanoosakeste ohtusid tervisele ei ole veel täiel määral uuritud.

MIKS ON LAPSED ERITI KAITSETUD?

Kemikaalid imenduvad laste organismi kiiremini ja kaovad aeglasemalt, kuna organismi kaitsemehhanismid on alles arenemisjärgus.

Tuleb meeles pidada, et üldiselt võib lastele mõeldud toodetest leida samu aineid, mida kasutatakse täiskasvanutele mõeldud toodetes. Vaid üksikuid aineid ei ole lubatud kasutada alla 3-aastastele mõeldud toodetes. Sellegipoolest ei paku kosmeetikatoodete määrus piisavat kaitset kemikaalidest tulenevate ohtude eest, kuna ei ole pööratud piisavalt tähelepanu ohtlike ainete väikeste annuste kombineeritud ja pikaajalisele mõjule ega hormoonsüsteemi kahjustuste probleemile.

Loe edasi, milliseid aineid beebikosmeetika ostmisel vältida.