Kas vajame nii palju erinevaid puhastusvahendeid?

Kui kasutate kodus erinevaid puhastustooteid, võib tulemuseks olla lühiajaliselt kõrge kemikaalide tase toaõhus, kemikaalide tase võib olla isegi kõrgem kui saastatud linnade välisõhus.

Paljud teadlased on hakanud nüüd muretsema selle pärast, et pikaajaline kokkupuude erinevate kemikaalide väikeste koguste kokteiliga – nagu näiteks need, mida puhastusvahendid jätavad toaõhku või kodutolmu – võib seada ohtu meie tervise. Tavaliselt kontrollitakse  kemikaali mõju inimese tervisele ühe kemikaali kaupa. Kuid tegelikkuses puutume me iga päev kokku mitmete kemikaalidega. Riski saab vähendada, valides ohutumad tooted. Enamiku kodustest puhastustöödest saab kergesti tehtud igapäevaste ja tavaliste, vähem mürgiste ning odavate ainetega nagu söögisooda, pesusooda, äädikas, sool, sidrunimahl, taimeõli, seep ja booraks. Ning üha rohkem tootjaid pakub ka ohutumaid  puhastustooteid.

Paljudes puhastustoodetes sisalduvad kemikaalid on söövitava toimega, võivad ärritada nahka ja hingamisteid  ning põhjustada allergiaid. Mürgistuskeskuste andmetel on enamik juhtumitest, kus inimesed on kokku puutunud ohtlike kemikaalidega või saanud mürgistuse, seotud puhastustoodetega. Ägeda mürgistuse juhtumid puudutavad sageli alla kuueaastaseid lapsi, kes on neid kogemata alla neelanud või ümber ajanud.

Lugege hoolikalt toodete silte ning võimalusel valige ökomärgisega tooteid.


Kuidas kaitsta oma tervist

Puhastustooteid reguleerib Euroopa Liidus määrus detergentide kohta, direktiiv üldise tooteohutuse kohta, biotsiidimäärus ning kemikaale ja nende ohutut kasutamist reguleeriv määrus (REACH).

Teatud kogusest alates peavad mõned ainegrupid, mida kasutatakse säilitusaine, lõhnaaine või pindaktiivse ainena, olema pakendil märgitud. Samuti tuleb tootesiltidel kasutada teatavaid ohusümboleid, mis näitavad näiteks seda, kas toode on ärritav või söövitav. Ehkki mõnede ainete kasutamist on piiratud, võib neid puhastustoodetes siiski leiduda väga väikeses koguses (alla selle kontsentratsiooni, millest alates on kehtestatud piirang).

VALIGE VÄHEM OHTLIKKE AINEID SISALDAVAID KODUKEEMIA TOOTEID!

Kui teate, millised ained on probleemsed (vt. allolevat ohtlike kemikaalide tabelit), siis oskate seda infot siltidelt otsida.

  • Vältige tooteid, millel on alltoodud ohusümbolid (piktogrammid):

piktogrammid

  • Võimalusel eelistage ökomärgisega tooteid.

Märgised, mida võite usaldada on näiteks Euroopa Liidu Lilleke, Põhjamaade Luik, Sinine Ingel ja ECOCERT. Loe ökomärkide kohta täpsemalt SIIT.

Loe edasi, milliseid aineid kodukeemia toodetes vältida.


Hea nõu!