https://www.high-endrolex.com/34

Kätte on jõudnud soe suvi, mis tähendab, et inimesed veedavad rohkem aega värskes õhus erinevaid toimetusi tehes – aiamaad rohides, õhtuti aias vorstikesi grillides jne. Lisaks heale seltskonnale grillõhtul on paraku ka ebameeldivaid külalisi – sääski.

Kaubanduses on saadaval väga palju erinevaid vahendeid, millega sääski peletada, millest taskukohasemad on inimestele pihustatavad ained, mis kasutusjuhendit järgides suurt ohtu endast ei kujuta. Sellest hoolimata soovitab Terviseamet inimestel sääsetõrjevahendeid kasutada mõistlikult. Suur osa sääsetõrjevahendeid sisaldavad neurotoksilist dietüüloluamiidi ehk DEETi, mille ülemäärane kasutamine võib põhjustada iiveldust, oksendamist, kõhuvalu ja kõhulahtisust. Raskematel mürgistusjuhtudel ka teadvusekaotust, vererõhu langust ning ka krampe.

Kui täiskasvanud haaravad sääsetõrjevahendi järele viimasel hetkel, siis oma lapsi soovitakse sääskede eest aga rohkem kaitsta. Laste puhul peavad lapsevanemad siiski jälgima sääsetõrjevahendite kasutusjuhendeid ning kohe kindlasti ei tohi lastel kasutada vahendeid, mis on mõeldud täiskasvanutele. Täiskasvanutele mõeldud vahendites on närvimürgi sisaldus laste jaoks väga suur ning lisaks tuleks laste puhul vältida ka pihustatavaid vahendeid.

Lisaks pihustatavatele vahenditele on kasutusel ka suitsevad sääsetõrjevahendid, mis sisaldavad valdavalt püretiini. Eelnimetatud aine imendub samuti hästi nii seedetraktist, nahalt kui ka limaskestadelt.

Sääsetõrjevahendit valides tuleb silmas pidada, et müüdav vahend oleks terviseameti poolt heaks kiidetud. Vastav info peab olema loetav soetatava toote etiketilt.

Kõige paremaks kaitseks tüütute sääskede eest on pikkade varrukatega ja säärtega rõivaid. Samuti võib täiskasvanute puhul sääskede peletamiseks kasutada eeterlikke õlisid nagu lavendel, teepuuõli, eukalüpt või sidrunhein. Eeterlikku õli ei tohi panna otse nahale, vaid riietele. Nahale määrimiseks lahjenda seda mõnes baasõlis nt oliiviõlis.

Allikas: Terviseamet